29.11.2015


1.liga: Áčko zejména v časových tísních prohrálo s Pankrácí 2,5:5,5


V dalším kole 1.ligy jsme vyrazili na půdu Pankráce. Vlastně výjimečně na půdu Bohemky, kterou si Pankrác pro toto kolo musel(a)* zapůjčit. *Čeština nám prý u Pankráce dává výjimečně na výběr mezi mužským a ženským rodem.

 

Soupeř nastoupil téměř v nejsilnějším možném složení, čímž dal najevo svoji maximální koncentraci na zápas. Naše sestava bohužel jako již tréměř tradičně určitá okénka vykazovala, hlavně ve vyšších patrech. Nicméně ani nám odhodlání k boji rozhodně nescházelo.

 

Po zahájení se nikde nic zásadního nedělo, i když pochopitelně některé pozice vykazovaly mírné plusy a některé mírné mínusy. Zásadní věci se děly až v časových tísních a v těch jsme bohužel zápas prohrály. Zatímco soupeř využil maximum svých příležitostí, my téměř žádnou.

 

Úvodní remízu přinesla partie 2 velmistrů na 1.desce. Petr černými držel s mírně favorizovaným domácím borcem pozici na hranici mírné výhody bílého a rovnováhy i přes několik zápletek ve střední hře. A pro cennou remízu si nakonec došel ve věžévce se 4 pěšci na obou stranách a na stejném křídle.

 

Snad 5 partií skončilo během cca půl hodiny v průběhu časových tísní, pouze 2 pokračovaly i po nich. Jelikož jsem měl v časovce svých starostí dost, pořadí dohrávaných partií neznám a vezmu to podle šachovnic.

 

Na 3.desce se ocitl Jirka po zahájení pod mírným, ale nepříjemným tlakem. Na jeho obhajobu je třeba říci, že díky neustálému výpadku hráčů na předních šachovnicích musel mít počtvrté za sebou černé proti papírově jasně silnějším soupeřům. Jirkovi ani mně se jeho pozice nelíbila, zatímco počítač ji kupodivu s chladným procesorem jako nějak dramaticky horší nevidí. Ale je fakt, že třeba způsob, jakým dokáže v analýze vykouzlit protiútok černého napadne za střízliva asi jen pár lidí na světě. V každém případě dostal Jirka v časovce asi 2 příležitosti na vyrovnání, ale nedostatek času se bohužel podepsal na výsledku.

 

Ani na 4.šachovnici jsme nemuseli prohrát. V zajímavě rozehraném zahájení si udržoval Zdeněk mírnou výhodu. Soupeř ovšem včas vykouzlil protihru obětí kvality za pěšce. Už s relativním nedostatkem času dostal Zdeněk i nabídku remízy. Ale protože vývoj na ostatních šachovnicích nebyl zrovna pozitivní, dohodli jsme se se Zdeňkem, že to ještě zkusí. Zkusil, ale neuspěl.

 

Na 6.prkně si odbyl letošní premiéru v 1.lize Lukáš Černík. A asi si ji představoval o chlup veselejší. V podstatě nosným motivem celé jeho partie byla neuvěřitelně zatoulaná dáma na dámském křídle v kombinaci se mizernou koordinací figur. Černý dokázal v podstatě jen jezdcem a střelcem věznit na dámském křídle bílou dámu, věž a střelce, zatímco bílý monarcha si musel připadat jak v pohádce Císařovy nové šaty (i děti musely vidět, že je nahý). Podle toho to taky dopadlo. Na druhou stranu nechci říci, že Lukáš hrál úplně dětinsky - jeho soupeř předvedl velmi pěkný výkon.

 

Prakticky jediný významný zisk jsme si v časovkách připsali na 7.šachovnici černými díky Jankovi. V zahájení si držel bílý mírné obligátní plus, ale špatně si poradil s důsledky dvojsečné výměny střelce za jezdce s braním gxf6. Zatímco bílý začal zdlouhavě uplatňovat svou převahu na dámském křídle, náš hráč si téměř nerušené obsadil g sloupec s rozhodujícím útokem na krále, který odvracel bílý jen za cenu figury.

 

Martin na 8.desce nastoupil na soupeře bílými s velmi optimistickým pěšcovým útokem, ale po výměně dam tato bublina rychle splaskla. Díky vzniklé relativně statické pozici nemohl dle mého nikdy reálně pomýšlet na výhru a v jeho časové tísni ho k ní soupeř prakticky i donutil.

 

Po časových tísních pak bylo prakticky po nadějích. Na 2.desce už totiž zbývala Honzovi jen prohraná koncovka. Řekl bych, že byla hlavně důsledkem nesprávného postupu při přechodu do střední hry. Vzniklá pěšcová struktura v centru totiž dávala dle mého šanci bílému pouze při rychlém nástupu na dámském křídle, kde měl bílý pěšcovou převahu. Nevím, jestli by tento postup měl vůbec šanci být dostatečně rychlý ve srovnáním s programovým postupem černého na královském křídle. V každém případě snaha zastavit aktivitu černého na královském křídle byla marná a vedla jen k oslabení bílé pozice. A soupeř pak paradoxně rozhodl partii průnikem věže na dámském c sloupci.

 

V poslední dohrávané partii - po oboustranně improvizačním zahájení - můj papírově silnější soupeř bílými trochu přehnal svoji snahu o hru na výhru hodně agresivním postupem věže na d4. Po řadě více či méně viditelných taktických zápletek jsem převzal iniciativu díky silným postouplým cetrálním pěšcům. Na možnost 2 taktických výher ještě před 1.časovou kontrolou mě upozornil až doma počítač. Pár dalších šancí jsem nevyužil ani potom, převážně už v nastupující další časové tísni. Figury bílého jsem sice pěkně omezil, ale musel jsem neustále propočítavat možnosti soupeřovy rychlé protihry na poslední řadě nebo na diagonále b1-h7. A při hře v podstatě na bonusové půlminutě se mi nakonec soupeř vysmýkl definitivně přechodem do remízové koncovky, byť s figurou více. Žádná z počítačem ukázaných výher sice nebyla úplně triviální, ale škoda vyhrané partie.

 

Myslím, že celkový jednoznačný výsledek úplně neodpovídá průběhu zápasu. Minimálně Jirka, Zdeněk i já jsme byli velmi blízko půl bodu navíc ve svých partiích. Ale oproti "tradiční" 2.lize je letos šancí na reparát v prvoligových vodách v každé partii podstatně méně. No nic, hoďme tento výsledek za hlavu a připravme se na další kolo, ve kterém budeme hostit silný Hradec Králové.

 

 

TJ Praha-Pankrác TJ Neratovice
Jirovský Miloš (H)2458F½-½2412FVelička Petr (H)
Doležal Radoslav2397F1-02431FVykouk Jan (H)
Svoboda Svatopluk (H)2330F1-02244FGregor Jiří
Polášek Jaroslav2316F1-02246FHába Zdeněk (H)
Constantinou Peter (C)2288F½-½2188FPurnoch Josef
Plešek Jiří2178F1-02165FČerník Lukáš
Vokoun Jan2121F0-12145FHavelka Jan
Pešout Jan2194F½-½2150FBargel Martin

 

: 

 

                                                     Tabulka

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.Unichess4001224.019
2.2222 ŠK Polabiny301920.013
3.ŠK Sokol Vyšehrad220817.511
4.TJ Praha-Pankrác211717.011
5.AD Jičín211716.09
6.TJ Slavia Hradec Králové202616.09
7.1. Novoborský ŠK B202615.58
8.QCC České Budějovice202614.59
9.Sokol Praha-Kobylisy112413.57
10.TJ Neratovice103313.58
11.GROP Praha013112.55
12.Spartak Vlašim004012.07


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: