17.10.2010


2. ligu jsme s Pardubicemi zahájili jen dělbou bodů


V neděli jsme odstartovali 1.kolem nový ročník 2.ligy družstev - tentokrát v pro nás trochu netradiční skupině C. Karty jsou v této skupině rozdány zdánlivě jasně. Dva jasní favorité (Lysá B a Jičín B) by měli hrát o postup a zbylé „B“ týmy si užívat pobyt v horních patrech tabulky, zatímco všechny „A“ týmy by měly hrát o střed tabulky a o záchranu. Že to může být jen teorie, to potvrdilo hned 1.kolo. V něm ve svých zápasech jasně favorizovaná mužstva Hradce Králové B a Turnova B překvapivě prohrála s teoreticky výrazně slabšími týmy (Kolínem resp. Libercem).

 

Nás ovšem musí zajímat prioritně naše vlastní zápasy. V tom prvním jsme se utkali s týmem Pardubic. V plných sestavách se jedná o 2 týmy s velmi podobnými ELO průměry. Nicméně Pardubice přijely bez trojice svých zahraničních posil, čímž jsme se - chca nechca - ocitli v pozici mírných favoritů. Proti nám naopak hrál „faktor 1.kola“, které z nějakých zcela nevysvětlitelných důvodů v lize prostě neumíme pořádně zahrát. I tentokrát jsme měli v průběhu zápasu většinou mírně navrch a nakročeno k vítězství, ale nakonec jsme body jen rozdělili. Partie si můžete přehrát zde.

 

Nejsem se úplně jistý přesným pořadím ukončovaných partií, ale probíhalo to přibližně takto. První myslím skončil černými na 4. desce hrající Lukáš Jandourek. K této partii není moc co dodat. Probíhala zcela v poklidu a nikdy snad ani náznakem nevybočila z rovnováhy. Bílý nehrál nijak ambiciózně a černými se v obdobné výstavbě k nějakým přestřelkám bez snahy protistrany moc nedostanete.

 

Vzápětí myslím zabodoval na 3. šachovnici Martin. Soupeř ho – chtělo by se říci jako obvykle – v zahájení trochu zaskočil. Martin se nakonec rozhodl, že na hozenou rukavici zareaguje obětí pěšce za iniciativu. Získal sice určitý tlak a zadržel soupeřova krále v centru. Nicméně nechce se věřit, že by daná oběť pěšce měla být natolik zdrcující. A černý skutečně prošel trochu trestuhodně kolem několika dobrých pokračování s možností minimálně vyrovnat hru (mj. v 18. tahu sebral jezdcem místo střelce koně, což se ukázalo asi jako rozhodující). A nakonec se z partie stala poměrně svižná miniatura.

 

Jako další zakončil remízou svoji partii na 1. stole Filip. A nutno podotknout, že tady můžeme být za remízu i docela rádi. Filip se úplně správně nevypořádal se zápletkami ve střední hře a jeho soupeř z toho vytěžil věž a 2 silné spojené pěšce v centru za 2 lehké figury. Naštěstí realizace nebyla zase tak snadná a soupeř úplně správně nenačasoval postup pěšců. Přesto ještě v závěrečné pozici mohl podle mě s klidným svědomím zkoušet hrát na výhru. Zřejmě ale usoudil, že faktor nestejných střelců – byť ještě v kombinaci s věží na obou stranách – mu v realizaci pěšce navíc (při částečně znehodnocené pěšcové struktuře) bude bránit. Já bych to černými s chutí hrál dál.

 

K vyrovnání zápasu došlo na 8. šachovnici, kde se zahájení ale vůbec nepovedlo Jardovi. Už někdy kolem 17. tahu se dostal, díky soupeřovu pěšcovému klínu e6-f5, do strategicky naprosto bezperspektivní pozice, ve které jen mohl čekat, s čím soupeř přijde. A soupeř se při realizaci výhody nezmýlil.

 

Znovu do vedení nás dostal na 7. šachovnici Roman Burda. Jako už obvykle si člověk může nad jeho pojetím zahájení hlavu ukroutit. Jakmile se ale dostane do koncovky (a klidně může být i horší), přeřadí na vyšší rychlostní stupeň. I tentokrát vstupovali oba soupeři do zcela rovné věžovky, ve které ale Roman svého soupeře vyučoval.

 

Poslední rezultativní partii zápasu má bohužel na svědomí autor článku. V partii jsem se totiž nechal naprosto ukolébat soupeřovým vlažným pojetím zahájení, které jako bílý odehrál bez ambicí a okolo 10. tahu už jsem neměl žádné starosti s vyrovnáním. Podlehl jsem domnění, že takto soupeř odehraje zřejmě celou partii a naopak své ambice v centru jsem upřednostnil před správným dokončením vývinu. Soupeř pak v partii neuvěřitelně ožil a využil mého krále v centru a nedokončeného vývinu k velmi kreativní oběti figury za nepříjemný útok na krále. Pod tímto tlakem a už s omezeným časem jsem se pak ve 22. tahu dopustil velké taktické chyby, po které už partie přes další odpor nešla zachránit.

 

Za stavu 3:3 se pak dohrávaly 2 partie, které po dohodě obou stran skončily současnou remízou. Trochu nás to mrzelo hlavně na 5. šachovnici u Vojty. Ten bílými využil fakt, že černý svůj veškerý tlak směroval na dámské křídlo a při přechodu do koncovky vyzobal soupeřovy pěšce na královském křídle. Zdálo se, že by jeho volní g a h pěšci měly partii dříve či později jasně rozhodnout v jeho prospěch. Bohužel realizace výhody v koncovce těžkých figur se našemu hráči úplně nevydařila a nakonec musel dokonce bojovat o remízu v dámské koncovce s pěšcem méně. Naštěstí tato remíza už byla poměrně elementární.

 

Remízou tedy nakonec skončila i partie Lukáše Černíka na 2. šachovnici. Ten si po kreativním průběhu zahájení udržoval od střední hry mikroskopickou výhodu, kterou zvětšil obsazením volného h sloupce v koncovce. Bohužel i tady se realizace výhody ukazovala velmi obtížnou a nakonec vše dopělo k mírovým rozhovorům.

 

Celková remíza v zápase určitě nebyla šťastnou, ale asi ani příliš nespravedlivou. Nezbývá tedy než naplno zapnout hned v dalším našem zápase proti Vlašimi. Soupeři z teoreticky výkonnostně slabší poloviny tabulky nás čekají hned od úvodních kol a případná zaváhání v této fázi se nám budou obtížně napravovat proti papírovým favoritům v pozdějších kolech.

 

Ještě jako perličku uvedu fakt, že všechna naše 3 družstva (A-C) v 1. kole soutěží družstev remizovala 4:4. Drobnou kaňkou na této kuriozitě je fakt, že ve všech jsme byli mírnými papírovými favority.

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

TJ Neratovice 4:4  ŠK Bohemia Pardubice
Umanec Filip 2206 ½ - ½ 2183 Karásek Lukáš
Černík Lukáš 2196 ½ - ½ 2088 Novák Aleš
Bargel Martin 2179 1 - 0 2019 Nadrchal Tomáš
Jandourek Lukáš 2177 ½ - ½ 2034 Třasák Ondřej
Drábek Vojtěch 2128 ½ - ½ 2068 Jelínek Václav
Purnoch Josef 2127 0 - 1 2064 Vodička Pavel
Burda Roman 2136 1 - 0 1959 Daněk Pavel
Netušil Jaroslav 2004 0 - 1 2033 Laušman Petr


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2012-02-11 14:58:04

Jmeno: oem software

Email: mitea@gmail.com

mRdYHo Fresh thoughts, fresh view on the subject..!!

2011-11-20 14:50:33

Jmeno: JyDtqVGLv

Email: ksktch@pkdmib.com

You are so aewsmoe for helping me solve this mystery.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: