23.01.2011


Áčko nakonec nejtěsnějším rozdílem prohrává s favoritem soutěže


V 6.ligovém kole k nám zavítal jeden ze 2 hlavních favoritů celé soutěže, celek Lysé B. Hodně lichotivým byl pro nás fakt, že se jednalo o souboj o 2.místo v tabulce, což by před začátkem soutěže neočekával asi ani ten nejhlouběji zarytý optimista.


Do karet nám silně nahrával termínová kolize 2.ligy s Extraligou, kde za Výstaviště Lysá nastoupili tuším hned 4 borci ze základní sestavy Lysé B. A mimochodem, hodně se pochlapili, když dokázali remizovat s největším favoritem soutěže – 1.Novoborským ŠK!  Ale i v silně improvizované sestavě byli hosté mírným favoritem.


A hned od úvodu zápasu to vypadalo, že se také bude hrát jen na 1 branku. Ale náš mohutný finiš málem stačil vše obrátit. Nakonec chybělo jen to nejmenší – 1 remíza. V úvodu měli ale jasně navrch hosté.


Nejprve na 3.šachovnici hrající Martin paradoxně doplatil na silně prořídlou sestavu hostů. Utkal se totiž až s 10.hráčem soupisky hostů, což v přípravě na partii opravdu nemohl předpokládat. Perličkou je, že i 10.hráč hostující soupisky na tom byl ELOvě lépe než náš hráč na 3.desce. Soupeř Martina zjevně zaskočil v zahájení. Náš hráč pak toto zahájení pojal natolik optimisticky, že asi nikdo z přihlížejících nevěřil, že by to mohlo mít šanci na úspěch. J


K dalšímu bodu přišli hosté snadno po absolutně neuvěřitelné minele autora článku na 6.šachovnici. Přitom jsem ze zahájení vyšel černými bez problémů a většinu času jsem si udržoval mírnou převahu. V sílící časové tísni jsem ale přidal 2-3 nepřesnosti a ocitl se v nepříjemné pozici. Nicméně pozice byla i nadále hodně nejasná a při správné hře bylo do možné výhry bílého myslím ještě hodně daleko. Následoval ovšem šokující závěr. V řadě figur na c sloupci jsem prostě nějak přehlédl bílou dámu na c5 a zahrál jsem králem – kryjícím věž na f8 – z g8 na h8. Načež bílý prostě jednotahově sebral věž a rovnou s matem! Řekl bych, že minimálně 30 let jsem snad větší ptákovinu nezahrál.


O snížení se postaral na 5.desce Vojta. Bílými získal v zahájení prostorovou převahu a dvojici střelců. Soupeře pak neustálým napadáním jeho oslabené pěšcové struktury „utancoval“, takže ten nakonec i díky drobné taktice přišel o 2 pěšce i chuť tahat partii dále.


Náskok hostů pak opět vzrostl po zavání Filipa na 1.desce. Zdálo se mi, že Filipovi se tentokrát tak úplně nepovedlo zahájení a soupeř záhy po výměně dam získal černými iniciativu. Tu pak přetavil v zisk kvality a partii si pohlídal až do vítězného konce.


A aby toho nebylo málo, záhy prohrál na 2.šachovnici Lukáš Černík. Nutno ovšem říci, že černými měl proti zkušenému mezinárodnímu mistrovi hodně těžkou úlohu. Z jak jinak než nestandardně rozehraného zahájení vyšel bílý s mírnou převahou. Ve střední hře se Lukáš pokusil zkomplikovat situaci obětí kvality za pěšce. K tomu by ovšem nesměl postupně přidat pár taktických chyb, která soupeř nemilosrdně trestal.


Definitivní vítězství pak pojistila hostům remíza na 8.šachovnici, kterou za nás hájil černými Jarda. Postavil jako tradičně pevnou pozici, ve které ovšem bylo skoro nemožné najít aktivní plán v boji o celý bod. Partii jsem – znechucen svoji velehrubkou – ke konci moc nesledoval, ale remíza byla asi logická.


K mocnému finiši – bohužel už za rozhodnutého stavu – zavelel na 4.desce Lukáš Jandourek. Dlouhá strategická bitva přešla nakonec do věžové koncovky – tuším dokonce s pěšcem navíc u Lukáše. Bez shlédnutí partie (viděl jsem jen úryvky) si netroufnu říci, jestli byla koncovka přímo vyhraná, i když pravděpodobněji ano. Soupeř ale navíc trochu spolupracoval a ještě výrazně oslabil svoje královské křídlo. Pak už vůbec neměl šanci, i díky odříznutému králi na 1.řadě.


Opravdu husarský kousek se pak povedl Karlovi na 7.prkně. V zahájení si na něho soupeř počíhal a hrálo se jen na jednu (Karlovu) branku. Černý postupně získal tuším věž + 3 nebo 4 pěšce za Karlovy 2 lehké figury. A navrch s útokem na jeho oslabeného krále. Nicméně náš hráč demonstroval vrchol chladnokrevnosti a krok za krokem likvidoval soupeřovy hrozby. Když jsem asi po hodině přišel k partii, nemohl jsem nejdřív věřit vlastním očím – Karel hrál se svými 2 lehkými figurami + 2 pěšci proti samotné černé věži!!! Už se těším na zveřejnění jeho partie. J


I přes toto vítězství nám bohužel chyběla alespoň 1 půlka ke spokojenosti. No nebude se mi dnes usínat lehce… I když v celkovém kontextu asi o ten chlup dnes hosté lepší byli.


V dalším kole se pokusíme potvrdit letošní velmi slušné výsledky v Liberci.

 

Partie (zatím 5, bez těch 3 nejdelších) si můžete přehrát ZDE. Zbývající tři doplním v pondělí (změna - věřím, že v úterý, dnes jsem musel večer dodělávat něco do práce a zveřejňovat je bez nápovědy od Rybky nechci .. LJ).

 

A statistiky jednotlivců byly zaktualizovány - dostupné jsou ZDE.

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

TJ Neratovice 3½ : 4½  JOLY Lysá nad Labem "B"
1. Umanec Filip 2206 0 - 1 2371 Šuráň Jan
2. Černík Lukáš 2196 0 - 1 2349 Neckář Lubomír
3. Bargel Martin 2179 0 - 1 2199 Šmíd Miroslav
4. Jandourek Lukáš 2177 1 - 0 2176 Husárik Braňko
5. Drábek Vojtěch 2128 1 - 0 2177 Jirk Aleš
6. Purnoch Josef 2127 0 - 1 2136 Postupa Pavel
7. Hořínek Karel 2054 1 - 0 2041 Čermák Michal
8. Netušil Jaroslav 2004 ½ - ½ 1970 Postupa Martin


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2013-10-23 22:01:23

Jmeno: top seo guys

Email: email@gmail.com

GYGkIK Hey, thanks for the blog.Much thanks again. Want more.

2013-09-13 03:19:14

Jmeno: online business

Email: Voetberg1322@yahoo.c

ttNgqN Appreciate you sharing, great blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

2013-09-06 23:39:13

Jmeno: seo service

Email: email@gmail.com

rKCHTO This is one awesome article.Thanks Again. Awesome.

2012-02-11 05:01:39

Jmeno: oem software

Email: mitea@gmail.com

itf0qu I am getting married on the 15th of November. Congratulate me! Then will be here rarely!....

2011-11-23 05:48:58

Jmeno: uMaDqktJrJPBWwz

Email: tgpeck@rtci.net

I hate my life but at least this makes it baeralbe.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: