06.02.2011


Áčko vítězí v Liberci a je na 3. místě ve 2. lize.


 K dalšímu ligovému zápasu jsme vyrazili do Liberce. Ačkoli je to letos naše nejsevernější destinace, trochu nečekaně nás provázela téměř jarní teplota.

 

Domácí odstartovali ligu s obrovským elánem a první 3 kola z pozice outsidera dokázali vyhrát. Pak ale tak trochu ztratili dech a body začali sbírat jejich soupeři. Naším cílem před zápasem bylo v daném trendu domácích nic dramatického neměnit.

 

Začátek zápasu se vyvíjel poměrně slibně. S průběhem většiny partií jsem byl jako kapitán při přechodu do střední hry spokojen. Okolo časové kontroly jsme ale pokazili tak velké množství partií, že jsem začal mít obavu, aby se nám to nevymstilo. Naštěstí ale Lukáš Černík závěrečnou věžovku s pěšcem navíc dokázal silou vůle dovést do vítězného konce, a tím zajistit 1 bod sobě a 3 družstvu.

 

V samotném zápase skončila jako první překvapivě moje partie na 6.šachovnici. Překvapením je to hlavně pro mě, protože jsem byl v posledních sezónách zvyklý dohrávat své partie mezi posledními, velmi často dokonce jako úplně poslední.

 

Tentokrát mě soupeř záhy v zahájení překvapil výstavbou, o které jsem jen věděl, že se netěší nějak mimořádné pověsti a moc často se nehraje. Tudíž jsem ji nikdy nezkoumal. :-)  Začal jsem s tím až u partie - a velmi důkladně, čímž jsem své spoluhráče trochu znervózněl. Na druhou stranu se jim moc nemůžu divit, když po 13 tazích mi zbývalo na hodinách 20 minut. Jedním dechem je ale třeba podotknout, že v tu chvíli už jsem měl strategicky luxusní pozici. A v 17.tahu pak přišel po chybě soupeře ještě taktický úder, po kterém se jeho pozice se ztrátou materiálu zcela rozsypala.

 

Srovnání si připsal na vrub na 3.šachovnici hrající Martin. Při vzpomínce na letošní ligovou sezónu se asi bude ještě dlouho budit ze spaní. Nevychází mu opravdu zhola nic. I dnes stál černými výborně. Pak ale nechal soupeře zrealizovat prakticky jedinou reálnou hrozbu, kterou v pozici měl a kterou špatně takticky propočítal… Jeden z dnes zahozených (minimálně) půlbodů.

 

Vedení pak zpátky na naši stranu strhnul na 4.desce Lukáš Jandourek. V zahájení se bílými víceméně spokojil s tím, že rozestavil figury. :-)  Pak ale začal soupeře „přetlačovat“ a taktikou se dostal k zisku pěšce při převaze dvojice střelců. V jeden moment sice zapomněl na taktiku, ale soupeř tuto možnost nezaregistroval. Pak už to byla pohoda.

 

Soupeř znovu srovnal na 1.šachovnici. Přitom Filip vyšel černými z ostrého zahájení poměrně dobře – oba hráči přestali blicat někde okolo 20.tahu. :-)  A po výměně dam se zdálo, že hlavně Filipův krytý volný pěšec na c3 bude mít svoji váhu. Prosazení postupu tohoto pěšce ovšem Filip postavil na takticky děravé variantě. A když o tento svůj trumf přišel, neměl za materiální handicap v koncovce už co nabídnout. I tady jsme myslím dost zbytečně ztratili půl bodu.

 

A znovu dovedení jsme šli na 5.prkně, kde se prosadil černými hrající Vojta. Po nešablonovitém zahájení se začali oba hráči postupně zajímat hlavně o protivníkova krále. A Vojtovi se přece jen více podařilo oslabit kryt toho bílého. Ke všemu se mu pak ještě podařilo využít vazby na soupeřovu dámu k zisku figury na e sloupci. S figurou navíc už to byla brnkačka.

 

Ještě jednou - a naštěstí naposledy - stihnul soupeř vyrovnat. Na 7.šachovnici se Karlovi něco nepovedlo v zahájení. Díky starostmi se svým zahájením jsem nezaregistroval co, ale ničím neohrožované postavení bílé dámy na h5 a věže na h3 před malou rošádou černého dávalo dlouho dopředu tušit problémy. Soupeř pak eliminoval jakoukoli Karlovu protihru na opačném křídle a v klidu uplatnil převahu k zisku materiálu na tom „svém“. Letos první prohra dosud stoprocentního Karla.

 

Za stavu 3:3 se pak dohrávali 2 koncovky, ve kterých jsme stáli lépe. Na 8.desce se do koncovky jezdce proti střelci dostal Roman po hodně bouřlivém průběhu partie. Vzal si dost drze pěšce a nechal na soupeřovi, jestli za něho najde dostatečnou kompenzaci. Jeho pozice visela několikrát zdánlivě na vlásku, ale konkrétní možnost výhry nikdo nezaregistroval ani v analýze po partii. V samotné koncovce pak Roman přehlédl možnost přechodu do vyhrané pěšcovky (3.ztracená půlka!) a přes veškerou další snahu už zaknihoval jen remízu.

 

O vítězství v zápase proto musel bojovat v poslední partii na 2.šachovnici Lukáš Černík. Postupně se mu podařilo využít lepší souhry svých figur k zisku pěšce. Ovšem když těžkofigurová koncovka přešla do věžové se 4 pěšci proti 3 na jednom křídle, počítali jsme už spíše s remízou. Nicméně Lukáš se nakonec v dané koncovce orientoval přece jen o poznání lépe než soupeř (tomu možná i chyběl dostatek času) a po urputném boji zaznamenal velmi cenný bod – a tím i zápasové vítězství.

 

Díky našemu vítězství už jsme si zajistili velký klid do závěrečné třetiny soutěže. Tu odstartujeme v zápase s druhým „megafavoritem“ soutěže, Jičínem B.

 

Jo a na 3.místo v průběžné tabulce soutěže se dívá moooc hezky.

 

Aktualizovány výsledky jednotlivců ze soutěží družstev po dnešku - k zobrazení zde!

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

Desko Liberec  3½ : 4½  TJ Neratovice
1. Bednář Marcel 2199 1 - 0 2206 Umanec Filip
2. Braun Marek 2153 0 - 1 2196 Černík Lukáš
3. Polák Benedikt 2138 1 - 0 2179 Bargel Martin
4. Suchomel Aleš 1954 0 - 1 2177 Jandourek Lukáš
5. Cakl Zdeněk 2114 0 - 1 2128 Drábek Vojtěch
6. Groh Jiří 2001 0 - 1 2127 Purnoch Josef
7. Laštovka Jan 2144 1 - 0 2054 Hořínek Karel
8. Krtouš Zdeněk 1997 ½ - ½ 2136 Burda Roman


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2015-06-11 15:22:37

Jmeno: crorkzz com

Email: email@gmail.com

ylbuhU Enjoyed every bit of your article.Really thank you! Want more.

2013-10-24 16:31:17

Jmeno: smashing top seo

Email: email@gmail.com

1rz7e2 Hey, thanks for the blog.Really looking forward to read more. Great.

2013-09-12 22:51:37

Jmeno: make money online

Email: Simoniello4899@yahoo

1ribU2 Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again. Awesome.

2013-09-06 08:09:46

Jmeno: link building

Email: email@gmail.com

kA5FeT Really informative blog post.Really thank you! Want more.

2012-02-13 18:20:53

Jmeno: viagra

Email: greg.ham@gmail.com

Right from this article begin to read this blog. Plus a subscriber:DD

2012-02-13 17:58:22

Jmeno: followers exchange t

Email: susanzz@gmail.com

Yeah, in my opinion, it is written on every fence!!....

2012-02-13 17:35:46

Jmeno: cheapoair discount

Email: golojan@gmail.com

Develop the topic further! It is interesting to know more details..!!

2012-02-11 16:48:29

Jmeno: buy cheap oem softwa

Email: susanzz@gmail.com

Y6KdGL Very amusing thoughts, well told, everything is in its place:DD

2011-11-23 01:53:18

Jmeno: wYJTIaSSti

Email: b.strou@nic.de

I ralely needed to find this info, thank God!

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: