21.11.2010


Áčko vítězí ve 2.lize překvapivě nad Hradcem Králové B 5:3!


 

Ve 3.kole ligy jsme hostili jednoho ze širšího okruhu favoritů, rezervu Hradce Králové. Není určitě bez zajímavosti, že družstvo Hradce Králové A vede v současnosti 1.ligu. A zhruba polovina hráčů, kteří k nám na zápas dorazili, za A mužstvo Hradce nastupuje.

 

V zápase jsme tedy neměli co ztratit. Tím spíše, že nemohl nastoupit náš nejvýše posazený Filip Umanec. Na všech šachovnicích jsme byli teoreticky o cca 50-150 ELO bodů slabší než soupeř, což naznačovalo, že si všichni dobře zahrajeme. J Samotný průběh zápasu nám ovšem vyšel nad všechna očekávání a celkové vítězství 5:3 bylo naprosto zasloužené.

 

Do vedení nás na 7.šachovnici dostal letos zatím výborně hrající Roman Burda. Přitom jako již tradičně by po nepříliš povedeném zahájení musel nestranný bookmaker jasně favorizovat jeho soupeře. Ten pak ale začal – chtělo by se napsat tradičně – „spolupracovat“ a umožnil vybudovat Romanovi nebezpečný útok. Nicméně ještě 2 tahy před koncem partie mohl zvolit výměnu dam s přechodem do nejasné pozice. Místo toho ovšem Romanovi umožnil efektní matové zakončení.

 

Další cennou remízu přidal na 4.desce Vojta. Prakticky od zahájení nemusel řešit černými žádný závažnější problém a poměrně pohodlně vyrovnal hru. Zběžná pozápasová analýza s pomocí chladnoprocesorového počítače dokonce odhalila, že v jednu chvíli možná mohl být i vyhraný (byť by to, jak to často u počítačové analýzy bývá, vyžadovalo zahrát tah, který je normálnímu šachistovi u partie vysloveně proti srsti). Přesto je ale pohodlná remíza černými proti teoreticky výrazně silnějšímu soupeři určitě cenná.

 

Neméně cennou remízu přidal na 1.šachovnici Lukáš Černík. Svého zkušeného protivníka, mezinárodního mistra Jiřího Nuna, se nijak nezalekl. Naopak, na svůj běžný styl si počínal až nezvykle aktivně. Na rozdíl od svých jindy častých  – s dovolením – mírně „paskvilních“ zahájení hrál „normální“ pozici, a to se mu vyplácelo. Moc nescházelo a byl by za svou hru odměněn dokonce celým bodem. Jeho soupeř předtím zjevně přehnal svoji snahu o hru zkomplikování pozice a Lukáš 2x prošel v časové tísni kolem vítězného pokračování. Ale za podobnou remízu mu nikdo určitě nadávat nebude. J

 

O srovnání stavu se určitě nerad zasloužil na 2.desce hrající Martin. Jeho protihráč nezvolil nijak ambiciózní zahájení, ale spíše se snažil o neustálé mírné poziční plus. Martin pak v partii několikrát prošel kolem možnosti vyrovnat nebo dokonce získat mírnou převahu, když přecenil zdánlivé hrozby bílého a nevyužil plně potenciál dvojice střelců a obou věží. Nakonec jeho soupeř svůj poziční tlak přetavil v celý bod.

 

Do vedení dostal domácí bílými hrající autor článku. Soupeře jsem zřejmě trochu zaskočil poziční obětí pěšce v zahájení. Nicméně i on záhy odbočil z teoretických cest, takže došlo na vlastní tvorbu. Musím říci, že zhruba do 30.tahu jsem byl se svým výkonem hodně spokojen. Pak jsem ale začal hrát zhruba na půlminutě, což se hodně podepsalo na kvalitě partie z mé strany. Ve své snaze udržet již rozhodující poziční výhodu do časové kontroly (pěšec na 7.řadě) jsem několikrát trestuhodně nevyužil poměrně jasných taktických možností k výhře. Nicméně výhodu se mi nakonec přeci jen dle plánu podařilo až do kontroly udržet , a tam už jsem si taktickou cestu k realizaci výhody v klidu našel.

 

Asi rozhodující se pak ukázala výhra Karla Hořínka na 6.prkně. To byla asi jediná partie, kde jsme si vybrali větší porci štěstí. Karel se dostal pod poziční tlak, pod kterým se dopustil taktické chyby a ztratil 2 pěšce. Naštěstí začal soupeř taktické chyby oplácet. A jedna z nich byla natolik závažná, že po ní ztratil figuru. I pak ještě mohl bojovat s dostatečnou pěšcovou kompenzací za ztraceného střelce, ale definitivně pochybil. A náš hráč si partii už pohlídal až do vítězného konce. Za stavu 4:2 už museli hrát oba hostující hráči své partie bezpodmínečně na výhru.

 

Naši výhru ale definitivně pojistil na 3.šachovnici Lukáš Jandourek. Ve střední hře soupeře přehrál a ve zdánlivě jednoduché pozici získal pěšce. Při realizaci převahy se ale velmi brzo dostal do nepříjemné časové tísně. To zapříčinilo, že 2 tahy před časovou kontrolou pustil soupeře k nepříjemné protihře. Získal přitom sice 2.pěšce, ale dané postavení figur a pěšcová struktura mu při nejlepší obraně černého neumožňovala tuto převahu uplatnit. Protivník mu ale zbytečně umožnil přechod do komplikované věžové koncovky, ve které navíc několikrát nevyužil remízových možností. Nutno podotknout, že remíza v dané partii by na naší výhře nic nezměnila, čehož si byl hráč hostí vědom.

 

Konečnou úpravu skóre znamenala prohra Jardy černými figurami na 8.šachovnici. Poměrně záhy se ve střední hře vyjasnila (zablokovala) pěšcová struktura natolik, že hráči dalších skoro 40 tahů manévrovali. Bylo jasné, že prorazit může jen bílý, ale jakákoli snaha o průlom bude vyžadovat narušení materiální rovnováhy a bude zásadní. I pod tíhou nepříznivého skóre se hostující hráč nakonec odhodlal ke kombinaci. V jejím důsledku sice získal kvalitu a 2 pěšce, ale jeho dáma zůstal neodvolatelně uvězněná na dámském křídle. Na kvalitě partie se pak ale hodně podepsala časová tíseň, kdy oba hráči postupně hráli v rozmezí zhruba půl minuty až 3 minut na tah snad přes hodinu. Během toho došlo ke spoustě zásadních zvratů v pozici. Jen pro ilustraci - ještě 1 tah před vzdáním mohl Jarda remizovat věčným šachem…

 

Tímto vítězstvím jsme navíc úspěšně pokřtili nové figurky a šachovnice, se kterými jsme hráli. Ale hlavně jsme si hodně polepšili ve snaze o umístění ve středu tabulky. Aktuální 4.pozice je pak hodně lichotivá. Možná jsem to tak trochu přivolal ve svém minulém článku, kde jsem hovořil o potřebě odpracovat 2 remízy s relativně slabšími soupeři v zápasech s favority…

 

Jinak potěšující kuriozitou je i fakt, že i ve 3.kole kopírovalo naše béčko výsledky áčka, a po úvodních 2 zápasových remízách ve 3.kole porazilo favorizovaného aktuálního lídra Krajské soutěže. Také novými figurkami… J

 

Partie jsou k přehrání ZDE.

 

A ještě dodám odkaz na lehce svérázný a zábavný pohled hostů na celý zápas: http://www.63plus1.cz/2082/

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

TJ Neratovice 5:3  TJ Slavia Hradec Králové "B"
Černík Lukáš 2196 ½ - ½ 2356 Nun Jiří
Bargel Martin 2179 0 - 1 2312 Jüptner Jan
Jandourek Lukáš 2177 1 - 0 2305 Vacek Martin
Drábek Vojtěch 2128 ½ - ½ 2257 Hála Bohumil
Purnoch Josef 2127 1 - 0 2187 Döring Robert
Hořínek Karel 2054 1 - 0 2165 Novák Radomír
Burda Roman 2136 1 - 0 2190 Jezbera Jiří
Netušil Jaroslav 2004 0 - 1 2072 Jiruše Josef

 


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2013-10-25 15:16:42

Jmeno: link building

Email: email@gmail.com

e8sbpm Great post.Really looking forward to read more. Great.

2013-09-12 21:37:25

Jmeno: online business

Email: Landerman270@yahoo.c

pp7jga Very good article.Really looking forward to read more. Great.

2013-09-12 17:42:48

Jmeno: only for 5 dollars

Email: Curcio1287@yahoo.com

vnFryd Wow, great blog article.Really thank you! Really Great.

2013-09-06 18:28:56

Jmeno: the best seo service

Email: email@gmail.com

P10HU5 Really informative article post. Want more.

2013-09-06 08:38:41

Jmeno: link building

Email: email@gmail.com

HRBHNH Major thanks for the article post.Really looking forward to read more. Will read on...

2012-06-26 16:02:03

Jmeno: RxiHEmEXpZ

Email: npatnaude137@hotmail

Dekuji za Vasi super aplikaci, cetjsui z Bratislavy hlavne do zemi Moravskych a Ceskfdch a hojne ji vyuzivam kdyz uz vyrazim na cestu a nemam lacny pristup na IN. Obcas by se hodilo i podrobnejsi Slovensko. Diky.

2012-02-11 05:00:11

Jmeno: Buy oem Software

Email: greg.ham@gmail.com

d9yJrB Good day! I do not see the conditions of using the information. May I copy the text from here on my site if you leave a link to this page?!....

2011-11-21 02:18:28

Jmeno: JJDfnembeaHttbtpnDe

Email: biuro@k1.com.pl

Wondeurfl explanation of facts available here.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: