15.11.2015


Dramaticky oslabené áčko až po boji podlehlo Vyšehradu 3:5


Události před poměrně důležitým nedělním zápasem s Vyšehradem představovaly v podstatě černou noční můru každého kapitána. První 2 šachovnice se předem omluvily kvůli jiným povinnostem. Další ránu nám zasadilo souběžně pořádané Polofinále MČR, které nám sebralo Honzu Vykouka na 3.desce. Takže proti Vyšehradu na 1.desce musel nastoupit Jirka Gregor, který je v soupisce až na 4.místě (navíc to odskákal třetími černými v řadě).

 

Tím ovšem moje utrpení neskončilo. Zmiňované Polofinále nám sebralo se soupisky i Romana Burdu, který si tam plnil povinnosti rozhodčího. Následovaly 1 omluva ze závažných rodinných důvodů, 1 z méně závažných rodinných, 1 zdravotní (úraz) a s 1 hráčem jsem se nemohl spojit vůbec. Abychom z 19členné soupisky byli schopni postavit vůbec 8 hráčů, obětoval se další účastník uvedeného Polofinále, Janek Havelka, a absolvoval dvojboj v podobě prvoligového zápasu následovaného odpoledním kolem v juniorském přeboru. Nevím, jestli měl smůlu jenom náš oddíl, ale souběh Polofinále s 1.ligou zahrnoval 3 hráče z naší soupisky, což mi přijde fakt hodně.

 

Výsledkem naší zdevastované sestavy byla obrovská převaha ELOvá převaha soupeřů, která pouze na 2 šachovnicích byla menší než 100 ELO bodů. Příliš pak ani nemohlo pomoci, že jsem předem přesně odhadl sestavu soupeře. Přesto všichni naši hráči předvedli velmi bojovný výkon a domácí se na konečnou výhru docela nadřeli. Jako rozhodující se nakonec ukázala převaha Vyšehradu zejména na prvních 4 deskách, kde jsme nezískali ani půlku. Ne že by k nějakým bodovým ziskům na čelních šachovnicích bylo daleko, ale domácí dokázali potrestat téměř všechna naše zaváhání.

 

Jelikož velká část partií končila v krátkém časovém rozmezí, nejsem si úplně jistý průběhem skóre. Zrekapituluji proto zápas po šachovnicích.

 

Na 1.šachovnici rozehrál Jirka černými zahájení poměrně kreativně. Pak se však dopustil závažného strategického pochybení v podobě zbytečného oslabení pěšcové struktury v centru při zachování dam na šachovnici. Na jeho krále v centru tak začalo hodně foukat a přítomnost dam byla rozhodujícím plusem pro útočící stranu.

 

I v partii Zdeňka Háby na 2.desce se odehrálo zahájení mimo rámec "šedé" teorie. Mám pocit, že Zdeněk mohl soupeře po jeho pěšcovém "dvojtaktu" c7-c6-c5 v prvních 4 tazích více potrápit spíše rychlým otevřením pozice postupem e2-e4 mezi 5.-7.tahem, než pomalejším fianchetem svého bělopolného střelce. Ve střední hře se soupeři postupně podařilo prosadit metodický postup izlovaného pěšce d5-d4, čímž převzal iniciativu. A v časové tísni našeho hráče se mu nakonec podařilo i získat rozhodující materiální převahu v podobě kvality.

 

Premiéru v naší sestavě si odbyl Zdeněk Adámek. Černými dlouho úspěšně čelil svému mezinárodně titulovanému soupeři. Pozice našeho hráče ale byla téměř celou dobu drobně horší, což odčerpávalo čas na hledání dobré obrany. Paradoxně ve chvíli, kdy je počítač s jeho pozicí vcelku spokojený, Zdeněk už s nedostatkem času trochu zpanikařil a během 2 chybných tahů za sebou bylo po partii. Škoda - do zmiňovaných 2 chyb hrál velmi dobře.

 

Největšímu ELOvému handicapu čelil na 4.desce Lukáš. A řekl bych, že určitý respekt byl ze strany našeho hráče přeci jen znát. Na druhou stranu jeho talentovaný soupeř začal černými poměrně záhy s kreativním útokem a hned první nabídka oběti figury Lukáše asi překvapila. Nicméně její odmítnutí bylo správné. Zato brzy následující oběť kvality už si náš borec asi měl nechat ukázat. Upřímně řečeno, mě by tedy určitě zajímalo, jak si vlastně černý představuje další pokračování útoku... :-) Myslím, že kdyby naproti seděl hráč slabší výkonnosti, oběť by byla přijata. Takhle se pokračovalo za rovného materiálu a stupňovaného tlaku černého. Z pěkně vedeného útoku získal nakonec domácí borec "jen" pěšce a koncovku na hranici výhry. Hranici pak ale rychle a úspěšně překročil.

 

Sbírku vajec se nám podařilo zastavit až od 5.šachovnice. S výslednou remízou ale Míla Vanka asi úplně spokojený není. Hodně agresivní koncepci bílého v holandské se mu podařilo poměrně úspěšně zpacifikovat. A po soupeřově vabank postupu e2-e4 byl asi i vyhraný - také proto, že bílá dáma měla hodně málo kyslíku a nejrůznější vidličkové motivy černých jezdců visely ve vzduchu. Jenže stačila chvilka nepozornosti a vyšehradský hráč se připomněl svým taktickým uměním, i když motiv oběti jezdce na c6 by určitě našel i méně pohotový taktik. Výslednou remízou ve 4věžové koncovce si Míla alespoň ověřil, že za neratovické áčko se mu prostě dlouhodobě daří.

 

Svého soupeře na 6.šachovnici, jsem při zasedání ke stolu nejrpve kvůli jeho změně vizáže nepoznal, ačkoli jsem s ním před pár lety prohrál. :-) Hrála se královská indická, ve které jsem bílými pozičně obětoval pěšce. Po jedné nepřesnosti jsem však místo zesilování tlaku měl spíše práci s udržením reálné kompenzace. Pozice byla dost komplikovaná a krátce po 20.tahu už jsem dohrával na cca 2-3 minutách. Chybějící čas se i jednou výrazně projevil na kvalitě mé hry v podobě hrubé chyby ve 27.tahu. Nikoli prohrávající, ale "nevyhrávající". Místo okénka z pudu sebezáchovy jsem mohl soupeři 3tahově chytat dámu... Nakonec jsem se přeci jen dočkal. Ke konci už se s nedostatkem času potýkal i soupeř, kterého asi trochu zaskočila moje dvojsečná oběť věže. Hned v následujícím tahu se totiž dopustil rozhodující chyby, když zřejmě přehlédl pointu kombinace o 3 tahy později. Cenná výhra.

 

Nejdéle bojoval paradoxně na 7.desce Janek, kterého hned po skončení partie čekal rychlý přesun do Doks na další kolo Polofinále MČR juniorů. Za svoji obětavost byl odměněn cennou remízou černými s ostříleným protivníkem. Téměř celá partie se odehrávala na pomezí rovnováhy a lehkého plusu bílého. Ale našemu mladíkovi se snad s výjimkou trošku uspěchané výměny černopolných střelců (na jediné výborné pole e5 měl bílý do té doby 2 lehké figury) nedá asi nic zásadního vytknout. Nepříjemnou dlouhou obranu odehrál dobře.

 

Na 8.prkně se svoji vynalézavou hrou prosadil Martin. V souboji s jedním z vyšehradských nestorů ho černý zjevně trochu překvapil ve francouzské, ale Martin se s tím popral statečně. Ostatně si ani nepamatuji, že by ho někdy v zahájení protivník nepřekvapil... :-) Houževnatě útočil na královském křídle, až se nakonec ve zhruba rovné pozici soupeř spletl a dovolil mu rozhodující oběť střelce na g6. Odměnou za bojovnost byl Martinovi úplně celý bod.

 

Vzhledem k průběhu a konečnému výsledku je velká škoda, že jsme se nemohli sejít v lepší sestavě. Bez nadějí na bodový zisk bychom rozhodně nebyli. O to více budeme muset zabrat v dalších kolech - nejlépe hned v tom dalším proti Pankráci.

 

 

ŠK Sokol Vyšehrad TJ Neratovice
Vlasák Lukáš (H)2352F1-02244FGregor Jiří
Vichnar David2380F1-02246FHába Zdeněk (H)
Šuráň Jan (H)2397F1-02269FAdámek Zdeněk (H)
Londýn Radek (H)2386F1-02192FJandourek Lukáš
Netušil Miloslav2302F½-½2178FVanka Miloslav (H)
Tuma Jakub2291F0-12188FPurnoch Josef
Česal Jaroslav2193F½-½2145FHavelka Jan
Boukal Petr2158F0-12150FBargel Martin
 5:3 

 

 

                                                   Tabulka

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.Unichess300918.515
2.AD Jičín210713.58
3.2222 ŠK Polabiny201614.59
4.TJ Slavia Hradec Králové201612.57
5.QCC České Budějovice201611.58
6.ŠK Sokol Vyšehrad120513.08
7.TJ Praha-Pankrác111411.57
8.TJ Neratovice102311.07
9.1. Novoborský ŠK B102310.55
10.GROP Praha012110.04
11.Sokol Praha-Kobylisy01219.04
12.Spartak Vlašim00308.55


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2017-06-13 02:11:08

Jmeno: noVvtuu0

Email: ongd6g0n8zb@outlook.

The LORD has repaid you for all the blood you shed in the household of Saul, in whose place you have reigned. The LORD has handed the kingdom over to your son Absalom. You have come to ruin because you are a man of bldto!&quoo;

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: