09.01.2011


Áčko poráží po lítém boji ve 2. lize Kolín 5:3!


Nový rok jsme v lize odstartovali soubojem s týmem Kolína, který měl před našim vzájemným zápasem stejně atypickou bilanci jako my – 3 remízy a 1 výhra. Je potěšující, že až v 5.kole šlo o souboj 2 stále neporažených týmů. A ještě více těší fakt, že jsme utkání zvládli na výbornou a první polovinu soutěže jsme absolvovali bez zápasové prohry.

 

Soupeř nás – tedy mě určitě – trochu překvapil tím, že poprvé nastoupilo hned prvních 6 hráčů soupisky, což bylo v letošním ročníku ligy poprvé. Tím se zároveň dostal i do role mírného favorita – hned na 6 šachovnicích byl podle ELO bodů silnější. Navíc jsme byli 2x ELOvě silnější jen v partiích, kde jsme měli černé figury.

 

Utkání bylo ale nesmírně vyrovnané. Dlouho nepamatuji náš zápas, kde by zhruba 3,5 hodinách nebylo prakticky na žádné šachovnici zjevně rozhodnuto v něčí prospěch. Pak se ale několik partií výrazně vychýlilo z rovnováhy a s trochou štěstí právě v náš prospěch.

 

Jako první remizoval symbolicky na 1.šachovnici Filip. Ze zahájení vyšel s drobnou výhodou. Soupeř mu takticky nabídl remiz, kterou Filip nakonec přijal. Přeci jen prolamování velice pevné pozice černého není proti velmi zkušenému soupeři zrovna jednoduchý úkol. A zápasová situace zvýšené riziko nevyžadovala.

 

Další remízu zajistil úplně na opačném konci na 8.šachovnici letos debutující Peter. Zahájení zvládl černými velice solidně. Do střední hry vstupovali soupeři jen s těžkými figurami a nestejnými střelci. Paradoxně právě nestejní střelci zajišťovali, že pozice nebyla zdaleka „suchá“, ale Peter vše pečlivě a s přehledem ukočíroval do cenné remízy.

 

Pak se poprvé – a naštěstí pro nás i naposledy – dostali do vedení hosté. Martin totiž předvedl na 3.šachovnici svůj standardní (nejen) letošní scénář. V zahájení „vymýšlel kolo“ (rozuměj něco blízkého teorii). To se mu jako obvykle víceméně povedlo. A jako obvykle ho to stálo obrovskou spoustu času, která mu chyběla v rozhodujících fázích partie před časovou kontrolou. Po ní už bohužel nemělo smysl pokračovat.

 

Brzy poté se otočily 2 partie, které nám dělaly trochu vrásky. Na 2.šachovnici se Lukáš Černík určitě nevymotal ze zahájení podle svých představ. Jeho soupeř z toho vytěžil pěšce navíc. Jedinou „kompenzací“ byl nestandardní charakter pozice, ve kterém oba králové neměli zrovna na růžích ustláno. Bílý měl několikrát na dosah vyhranou pozici, ale nakonec – nutno podotknout už v hodně složitém postavení – si vlezl do opravdu brutálních vidlí na krále a dámu… Tato „otočená“ partie výrazně ovlivnila výsledek zápasu. Je ale třeba zároveň říci, že nebyla úplně rozhodující, protože zajímavé věci se děly i na dalších…

 

Kromě Lukáše se zahájení jistě nevyvedlo podle představ ani na 5.prkně Vojtovi. Dalo by se sice chvilku polemizovat o jakési kompenzaci v podobě dvojice střelců, přesto však pěšcová struktura Vojtových pěšců nenabízel zrovna příjemný pohled. Soupeř už možná viděl při Vojtově nedostatku času svůj bod v zápise o utkání, a tak trochu ztratil koncentraci. Tu určitě získal zpět po taktické přestřelce, ze které ovšem vyvázl s figurou méně. A tam už pak ani 101%procentní koncentrace nestačila.

 

Za našeho vedení 3:2 už pak zbylé partie skýtaly jen příjemný pohled. Třeba na 4.desce se ocitl Lukáš Jandourek ve střelcovce s pěšcem navíc. Předcházela tomu bitva ve střední hře, na kterou se soupeř začal chystat zjevně už doma. Lukášovi se nakonec podařilo tlak v centru eliminovat a zahájit protihru na „jeho“ dámském křídle. Jestli byla uvedená střelcovka za něho vyhraná si bez analýzy tvrdit nedovolím. Kloním se ale k názoru, že stejně asi ne. Přesto v dané partii došlo k 1 infarktovému momentu, který málokdo zaznamenal. Lukáš se těsně před časovou kontrolou ponořil do přemýšlení a tak trochu zapomněl na hodiny. Vzbudil se právě včas, aby zahrál svůj 40.tah – na hodinách mu zbyla 1 vteřina!

 

Na 6.šachovnici hrající autor článku musel také čelit zjevné domácí přípravě. Navíc jsem moc nepočítal se svým soupeřem (jak jsem avizoval, v takto nabité sestavě hráli hosté v letošním ročníku poprvé) a už vůbec ne s daným zahájením. Když měl soupeř na hodinách po 12 tazích asi +4 minuty díky časovým bonusům, rozhodl jsem se odbočit z teorie, kterou jsem lopotně doloval někde z hloubi v paměti. V podstatě úspěšně, protože nakonec jsem se ocitl – i díky 1 strategické nepřesnosti soupeře - v mírně lepší koncovce 4 věží při nestejných střelcích. Koncovka nakonec skončila po dohodě plichtou, byť jsem musel čelit velikému nutkání v ní dál pokračovat. Uzavřená remíza nám ale v tu chvíli prakticky garantovala vítězství v zápase.

 

Na 7.desce totiž výborně odehrál svoji partii Karel. Jeho aktivní hra na královském křídle se ukázal silnější než snaha soupeře o protihru na opačném křídle. Karel svůj tlak vystupňoval k zisku pěšce. Soupeř se snažil hru zkomplikovat dalšími materiálními oběťmi, ale náš hráč si vše velmi pečlivě pohlídal. Pěkný výkon.

 

Zaznamenali jsme tedy velmi cennou výhru s dalším papírově silnějším soupeřem. A co víc, po odehraných 5 kolech jsme na opravdu luxusním 3.místě celkové tabulky soutěže!!! Tomu by před začátkem soutěže věřil asi málokdo. V rámci objektivity je třeba poznamenat, že jsme dosud nehráli s 2 hlavními favority soutěže. Ale to se změní hned po dalším kole, kdy doma přivítáme právě hráčsky nadupaný tým v tabulce momentálně druhé Lysé nad Labem B. V tomto utkání nebudeme mít vůbec co ztratit, tak si ho můžeme v klidu užít.

Partie - první 4 šachovnice s komentáři - si můžete přehrát ZDE.

 

Statistiky jednotlivců zaktualizovány.

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

TJ Neratovice 5:3 Sokol Kolín
1. Umanec Filip 2206 ½ - ½ 2318 Jirovský Pavel
2. Černík Lukáš 2196 1 - 0 2305 Moravec Michal
3. Bargel Martin 2179 0 - 1 2262 Chmiel Pavel
4. Jandourek Lukáš 2177 ½ - ½ 2110 Baláček Tadeáš
5. Drábek Vojtěch 2128 1 - 0 2185 Souček Milan
6. Purnoch Josef 2127 ½ - ½ 2092 Brezmen Pavel
7. Hořínek Karel 2054 1 - 0 2154 Benes Petr
8. Baran Peter 2067 ½ - ½ 2078 Michalek František


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2015-09-13 13:26:36

Jmeno: OMahvWmDB2P

Email: wly1421lc@gmail.com

Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering wiohhblcg platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve hadissues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

2012-06-28 07:41:34

Jmeno: UknggPlWl

Email: biuro@artbettona.pl

Podle toho, jak jste mi vypre1věli, že oslava byla bujare1, tak ty fotečky jste dělali na zače1tku, že? Moc pěkne9, určitě sem vložte dalšed fotečky, ať mohu ste1le špehovat a kohcat se.

2011-11-20 17:57:42

Jmeno: wGZouiGPqDMGjdyQvP

Email: dirk@unidosdecolonia

You have more useufl info than the British had colonies pre-WWII.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: