20.02.2011


Oslabené áčko prohrává po krásném boji s „megafavoritem“ jen těsně


Nově přidány partie - ZDE!

 

V 8.kole ligy jsme doma zažili malý šachový svátek. Přivítali jsme totiž jednoho z největších favoritů soutěže, Jičín B, s 3 GM a 1 IM v základní sestavě. Což uznáte sami, není úplně typická druholigová sestava. Smile

 

Soupiska Jičína v minulém kole nám možná nahrávala k domněnce, že by hostující tým mohl už trochu vypouštět konec soutěže. Nicméně dnešní sestava hostů dala jasnou odpověď na takovou mylnou spekulaci. My jsme se navíc museli obejít bez 2 dosud velmi úspěšných hráčů základní sestavy, obou Lukášů. A tak jsme na všech šachovnicích - s výjimkou jedné - byli o 150 a více ELO bodů slabší. A přesto jsme po nádherném boji nebyli vůbec daleko alespoň od bodu.

 

V samotném zápase jako první získal cennou půlku Jarda na 8.šachovnici. Trochu raritou bylo zahájení, kdy vlastně oba hráči hráli holandskou kamennou zeď. Smile Nicméně hostujícímu hráči se – na rozdíl od Jardy - podařilo zbavit svého špatného téměř „zazděného“ střelce. Tím se náš hráč dostal do role dlouhodobého obranáře, kterou ale zvládl velmi dobře.

 

Soupeř se dostal do vedení trochu paradoxně po výhře na 5.desce. Paradox spočíval v tom, že Karel dostal v zahájení nabídku remízy, kterou odmítl. Nutno podotknout, že jeho pozice vypadal tou dobou možná opticky lépe, než byla objektivně. Nicméně opravdové problémy si způsobil vlastně jen jedním špatným ústupem dámy. A jak už to bývá, chyby chodí v řadě, takže po onom špatném ústupu následoval téměř vzápětí definitivně prohrávající tah. Řekl bych, že Karel si v úvodu ligy vybíral porce „štěstí“ a teď párkrát zkonzumoval porce „smůly“…

 

Náskok soupeře narostl po následující prohře Jirky na 6.šachovnici. Tady by se to dalo shrnout tak, že hostující hráč buď lépe porozuměl zahájení, nebo lépe zvládl svůj domácí úkol v přípravě. V každém případě získal v zahájení výraznou převahu, kterou už pak do konce partie nevypustil, a naopak vystupňoval k výhře. Nutno podotknout, že se za celou partii téměř nezmýlil.

 

Zdánlivě hrozivých rozměrů pak dosáhl náskok soupeře po výhře hostů na 2.šachovnici. Zde pokračovala noční můra v podobě hrubě nevydařené sezóny Martina. Jeho bodový zisk v sezóně zdaleka neodpovídá tomu, co častokrát stálo na šachovnici. Je nutno zmínit, že jeho velice zkušený soupeř (mj. dvojnásobný mistr ČR) lépe porozuměl nuancím zahájení a svoji hru dovedl k zaslouženému zisku pěšce. Martin ale velice statečně bojoval a jeho snaha o protihru směrem na bílého krále mohla být v jeden moment korunována minimálně vyrovnanou pozicí (36.tah). To by ale Martin musel mít na hodinách jiný čas…

 

Potom – prakticky analogicky se zápasem s druhým favoritem skupiny, Lysou B – přišel drtivý, ale pozdní finiš. Téměř současně skončily remízou partie Filipa na 1. a Vojty na 3.šachovnici. Pokud jde o 1.šachovnici, pak musím nejprve obdivovat hostujícího zkušeného velmistra. Rozehrát takto partii se snahou o zisk bodu opravdu vyžaduje velice důkladnou znalost na pohled velmi nevzhledného zahájení a možná i speciální „mindset“ („nastavení mysli“). Nicméně klobouk dolů, černý opravdu nebyl moc daleko od zisku rozhodující převahy! Ale na druhou stranu, Filip prokázal velkou bojovnost při postupném neutralizování výhody renomovaného soupeře a výslednou 4jezdcovku bezpečně ustál.

 

Poměrně bouřlivý průběh měla partie na 3.šachovnici, kde Vojta změřil síly s dalším mezinárodně titulovaným soupeřem. Přitom zahájení rozehrál náš hráč relativně nenáročně. Docela jsem uvažoval, jestli se Vojta pokoušel vyprovokovat svého soupeře k útoku na svého krále úmyslně či neúmyslně. Vzniklé pozice byly hodně náročné na taktiku. I díky tomu se hodnocení chladnokrevného programu téměř neustále přelévá z jedné strany na druhou. V jednu chvíli Rybka dokonce trvá na tom, že by měl Vojta dostat mat 11.tahem. Wink Nicméně ke konci partie se našemu hráči podařilo strhnout iniciativu na svou stranu, ale na víc než remízu to asi nikdy z jeho strany nevypadalo.

 

Tady ještě musím ocenit hostujícího hráče R. Doležala, který byl ochotný po skončení partie ještě dlouho a detailně analyzovat její průběh. To bohužel nebývá zdaleka zvykem u hráčů s mezinárodními tituly.

 

Jeden ze svých dosud nejcennějších šachových skalpů pak zaznamenal na 4.desce pisatel článku. Přece jen nad velmistry nevítězí klubový hráč každý den. Wink Úspěchu si cením o to více, že byl zaznamenán černými figurami a hlavně po strategicky velmi kvalitním výkonu. Dokonce ani po zběžné analýze se šachovým programem jsem prakticky nenalezl tah, který bych hypoteticky chtěl vrátit a zahrát jinak.

 

Finální podobu skóre pak dalo vítězství Romana na 7.prkně. Po klasicky nestandardním zahájení se ve střední hře podařilo Romanovi trochu pochroumat pěšcovou strukturu černého. Při přechodu do koncovky pak zaznamenala tato struktura ještě další újmu. A daných slabin náš hráč metodicky využil. Koncovka musela být pro černého docela utrpením.

 

Na závěr musím pochválit všechny naše hráče za opravdu bojovný výkon, a to i přes citelně oslabenou sestavu. Za zmínku stojí především fakt, že v minizápase na prvních 4 šachovnicích jsme proti 3 GM a 1 IM udrželi remízu 2:2! Opravdu pěkně to shrnul jeden z hostujících hráčů při odchodu z naší klubovny přibližně následujícími slovy: „To byla dřina. Tak teď už chápu, proč jste na 3.místě….“

 

Po tomto zápase jsme si sice o jedno místo pohoršili, ale určitě nás současné 4.místo nijak významně nemrzí. V dalším kole se můžeme těšit na cestu do krásného historického města – Kutné Hory.

 

TJ Neratovice – ŠK AD Jičín "B"         3,5 – 4,5 

 1. Umanec F.   2206    1/2  Vološin L.       2456
 2. Bargel M.     2179    0:1  Meduna E.      2426
 3. Drábek V.    2128    1/2  Doležal R.       2417
 4. Purnoch J.    2127    1:0  Lechtýnský J.  2380
 5. Hořínek K.    2054    0:1  Fiala J.           2259
 6. Kopecký J.   1975    0:1  Novotný J.       2214
 7. Burda R.      2136    1:0  Šnorek M.       2143
 8. Netušil J.      2004    1/2   Indrák I.        2248


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2017-06-13 01:52:17

Jmeno: BJTjM4kS

Email: tf4g8toz975@yahoo.co

Keli Ata,I'm ready to buck the system. Where & How?As for the GOP, I'm ready to resign my almost 30 year membership in the GOP. Too many RINO and Progressives for me. But where to beome a new mer3me?I&#b9;m only getting involved locally with the GOP itself because I feel I MUST because it is in my county and has direct influence on my life.

2013-10-25 12:22:18

Jmeno: link building

Email: email@gmail.com

TnwJle I cannot thank you enough for the post.Thanks Again. Really Cool.

2013-10-24 04:55:45

Jmeno: top seo guys

Email: emai1l@gmail.com

2AZrkR I am so grateful for your post.Really thank you! Will read on...

2013-09-13 13:31:01

Jmeno: online business

Email: Wilshusen6789@yahoo.

5fnKR9 Thanks for the blog.Really looking forward to read more. Will read on...

2012-02-11 04:57:41

Jmeno: Buy oem Software

Email: greg.ham@gmail.com

kfLeQ2 Left on my site a link to this post. I think many people will be interested in it..!!

2011-11-20 18:31:09

Jmeno: VZNfcZnXBAbggM

Email: 20sendjawol@info.com

This is way more helpful than anything else I've lkooed at.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: