06.03.2011


Po nejhorším výkonu v sezóně prohrává Áčko v Kutné Hoře 3:5


Občas se takové dny přihodí: co se může pokazit, to se opravdu pokazí, a co se může zlepšit, to se … Správně – taky pokazí. Přesně takový byl i náš dnešní zápas s Kutnou Horou. Nešlo sice o naši první prohru v letošní soutěži družstev, ale bohužel šlo určitě o náš nejslabší výkon.


Domácí byli dle soupisky mírnými ELOvými favority, ale to pro nás není v této sezóně nic nového. Přesto vše nasvědčovalo potenciálně vyrovnanému zápasu. Tentokrát jsme ale prakticky od začátku tahali za kratší provaz. Snad s výjimkou 1 pozice (kterou jsem nakonec stejně jen zremizoval) jsme nikde nestáli od zahájení lépe. Naopak v několika pozicích jsme měli poměrně záhy zaděláno na problémy.


Nejprve nás domácí zaskočili bleskovou nabídkou remízy na 5.šachovnci. Vojta, hrající navíc černými, neměl nějaký zásadní důvod nabídku ELOvě mírně silnějšímu soupeři ji odmítnout.


Pak už se ale nad námi začaly stahovat mraky (myšleno tedy obrazně, protože venku bylo krásně). Nejprve překvapivě brzo podlehl na 2.šachovnici Lukáš Černík. Nutno podotknout, že náš hráč nepůsobil dojmem úplně zdravého (tady je to naopak myšleno velmi věcně). Aby se mohl věnovat léčbě, rozhodl se patrně partii co nejdříve rozhodnout. Na své poměry rozehrál zahájení nadmíru aktivně. Já také hraju rád aktivně, ale toho pěšce bych ve stejné konstelaci jako Lukáš asi neobětoval. Pak se patrně snažil nějakou zásadní akcí potvrdit oprávněnost své oběti (což už jsem neviděl) a soupeř byl zjevně proti.


Naše manko se prohloubilo po prohře Karla na 7.desce. Řekl bych, že Karel vyšel tak trochu proti své vůli ze zahájení s mnohem pasivnější pozicí než by si přál. A protože není Ulf Andersson, aby si vystačil s prostorem posledních 3 řad pro svoje figurky, pozice se mu začala brzo vymykat z kontroly. Nedokázal včas rozmotat trochu nešťastně postavené figurky na dámském křídle a následně padla i slabina na d6. A pak se jen ozvala rána a celá pozice se zhroutila.


Malinkou jiskřičku naděje vykřesal na 4.prkně letos ve výborné fazóně hrající Lukáš Jandourek. Zpočátku rozehrál zahájení bílými tak trochu na údržbu a jeho figury jakoby jen vyčkávaly. Jeho soupeř si to ovšem špatně vyložil a rozhodl se k radikální akci v centru. V tu chvíli ovšem Lukášovy figury bleskově ožily a přešly do útoku. Po zbytek partie se pak hrálo už jen na jednu branku a až do gólu – pardon, do matu.


Výše uvedenou jiskřičku naděje ovšem bleskově sfoukl na 3.šachovnici největší nešťastník asi celé letošní soutěže, Martin. Jednou bych chtěl mít na kontě částku končící tolika nulami, které za sebou dokázal letos v áčku Martin vygenerovat. Nevím sice proč, ale svoje možnosti předvádí jen na hostování v KP, kde má tuším 4 body z 5 partií. V lize pak postupuje podle už „klasického“ scénáře, který už ani nevím, jak rozepisovat. Zhruba takto: dříve či později překvapení v zahájení ze strany soupeře (tentokrát asi hodně brzo) – snaha o aktivní a kreativní hru zabírající spoustu času (i proti hypersolidní výstavbě bílého dnes dokázal vytvořit zajímavou pozici) – rozhodující chyby téměř vždy plynoucí ze špatného hospodaření s časem. Neviděl jsem, kde přesně se stala chyba dnes, ale v časovce byl Martin snad ještě před 20.tahem.


V dalších 2 partiích se naši hráči převážně jen bránili, ale úspěšně. I když nevím, jestli je úspěchem bránit se bílými tak, jako Roman na 8.desce. Do zahájení dal zjevně příliš snahy, přesněji optimismu. Vytvořil si tolik slabin – včetně slabého postavení svého krále – že měl plné ruce práce s tím, aby jeho pozice vůbec nějak držela pohromadě. Soupeř využil slabin k zisku pěšce. Ve věžové koncovce s uvedeným materiálním deficitem pak Roman naštěstí stačil nabídnout remízu. Soupeř pak patrně ve snaze pojistit vítězství v zápase remízu přijal. Jiný objektivní důvod k tomu asi v tak dobré pozici neměl.


K úspěšnému konci dotáhl svoji obranu jezdcové koncovky i Filip na 1.desce. Je třeba podotknout, že proti svému silnému soupeři hrál zodpovědně „zezadu“ a k ničemu dramatickému ho až do koncovky nepustil. Na chvíli si dokonce znovu vyzkoušel 4jezdcovou koncovku, kterou hrál už shodou okolností v minulém kole. Někdy okolo přechodu do klasické jezdcovky dal ovšem soupeři asi víc prostoru, než původně zamýšlel. Jsem zvědavý, jak se k tomu postaví po zveřejnění partie silikonoví vševědové. Nakonec ale vše ustál.


Poslední jsem dohrával na 6.šachovnici já. V zahájení jsme oba se soupeřem asi trochu improvizovali (já tedy určitě). Proto mě překvapilo, jak rychle se mi bílými podařilo získat značnou prostorovou převahu. Nicméně stačil 1 překvapivý obranný tah pěscem před černým králem na h5 – překvapivý tedy asi jen pro mě – a rázem jsem ztratil 2 důležitá tempa k možnému útoku. Musel jsem se tedy spokojit „jen“ s přechodem do lepší koncovky. Soupeř se ale velmi houževnatě bránil více než 40 tahů a mě se nepodařilo najít žádnou prokazatelnou cestu k výhře. Otázkou je, jestli nějaká byla – to si budu ještě muset zanalyzovat.


Před závěrečnými 2 koly jsme si ovšem dnešním výkonem pod hranicí našich možností trochu zkomplikovali situaci a musíme ještě opatrně sledovat, co se děje v sestupových vodách. Naštěstí nám výsledky níže postavených týmů dnes vesměs nahrávaly. Momentálně se poslední 3 týmy srovnaly na 7 bodech, zatímco my jich máme 2 kola před koncem 12. A za námi jsou ještě 2 družstva s 9 resp. 10 body.


Přesto zase úplně jednoduchá naše situace není, protože hned v následujícím kole u nás přivítáme velice silné družstvo Turnova, které je v tabulce také nečekaně za námi a s velkými starostmi při záchranářských pracích.

 

Aktualizované výsledky jednotlivců ZDE.

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

Stadion Kutná Hora 5 : 3  TJ Neratovice
1. Daneš Jaroslav 2285 ½ - ½ 2206 Umanec Filip
2. Ondráček Ondřej 2155 1 - 0 2196 Černík Lukáš
3. Ringel Zbyněk 2265 1 - 0 2179 Bargel Martin
4. Vala Filip 2047 0 - 1 2177 Jandourek Lukáš
5. Vinklárek Ondřej 2160 ½ - ½ 2128 Drábek Vojtěch
6. Černovský Jiří 2151 ½ - ½ 2127 Purnoch Josef
7. Štolba Miloš 2093 1 - 0 2054 Hořínek Karel
8. Skála Jaromír 2031 ½ - ½ 2136 Burda Roman


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2014-06-18 16:32:20

Jmeno: good backlinks

Email: email@gmail.com

FZbbEY Really enjoyed this article.Much thanks again. Will read on...

2013-10-25 05:17:04

Jmeno: link building

Email: email@gmail.com

m1AVqk Thanks so much for the blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

2013-09-13 21:15:01

Jmeno: make money online

Email: Basye7103@yahoo.com

SwTsBQ This is one awesome article post.Much thanks again. Really Cool.

2013-09-07 14:21:36

Jmeno: seo service

Email: email@gmail.com

22tHXO Really appreciate you sharing this blog post. Awesome.

2011-11-21 02:00:25

Jmeno: CKZjvHcshL

Email: gkamari@gmail.com

A mliilon thanks for posting this information.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: