05.12.2010


Déjà vu! V lize s Pankrácí B opět remíza.


Nevím čím, ale něčím zvláštním musíme v ligových zápasech přitahovat remízy. Už v loňském ročníku jsme jich měli ve 2.lize B nejvíc ze všech – nerozhodně jsme hráli hned v 5 zápasech. A letos? Ve 4 dosud odehraných zápasech jsme remizovali hned 3x! Bohužel to není v současném systému bodování -3 body za výhru, 1 bod za remízu - zrovna velké terno. A to přitom v každém našem zápase dosud minimálně polovina partií skončila rezultativně.

 

Asi nikoho nepřekvapí, že nebudeme velkými příznivci 3bodového systému v šachu. Možná někoho ve fotbale nakopne a bude se snažit více útočit, když mu slíbíte 3 body za výhru. Já osobně si moc nedokážu představit, co má 8 šachistů v jednotlivých duelech udělat pro to, aby hráli jako tým zápas na výhru… Rád si přečtu nějaké tipy.

 

Vlastně něco mě napadlo: příště zkusím postavit jen 3 obránce a 5 útočníků! Na zálohu kašlu…

 

Ale zpátky k zápasu. Jestliže jsme v předchozích 2 nerozhodných duelech možná lehce hořekovali nad některými promarněnými příležitostmi k výhře, pak tentokrát bude pro změnu asi trochu naříkat Pankrác. Vždyť po 5 ukončených partiích vedli domácí 3,5 : 1,5 a minimálně 2 ze 3 zbývajících partií vypadaly na ložené plichty. Ale Štěstěna tentokrát stála spíše při nás. Jak se to celé seběhlo?

 

Jako první dohrál tuším na 4.šachovnici Lukáš Jandourek. Zahájení sehrál bílými snad až moc krotce. Řekl bych, že během celé partie nevznikla snad ani jednou pozice, která by naznačovala něco jiného než konečnou remízu. I u závěrečné snahy bílého o otevření 2.fronty byl černý včas připraven a tak byly asi ke spokojenosti obou stran podepsány partiáře.

 

Potom jsme však inkasovali 2 těžké údery. Na 7.desce v lize letos debutující Jirka Kopecký rozehrál svoji partii černými dobře. Dokonce bych řekl, že při „pohledu z rychlíku“ bych jeho pozici možná i lehoulince preferoval. Pak se ale začal jeho tlak postupně vytrácet, nicméně nic nevěštilo nějakou okamžitou katastrofu. Muselo dojít pravděpodobně na nějakou taktiku, protože při mém posledním pohledu na tuto partii scházela Jirkovi – na rozdíl od soupeře – dáma.

 

A o moc lépe se nevedlo ani na 3.šachovnici Martinovi. Ten se zjevně úplně správně nevypořádal s problémy při přechodu do střední hry. Pozice z jeho strany ztratila jakoukoli dynamiku. Naopak soupeř postupně získával drobné poziční plusy, kterým Martin neměl co postavit – jeho figury jakoby najednou neměly snad žádná dobrá pole. Samotný závěr jsem neviděl, ale snad to moc nebolelo. Na Martinovu částečnou obhajobu je třeba říci, že díky vynucené rotaci v sestavě odehrál poslední 3 partie v lize černými figurami (a včetně hostování v KP měl zatím letos černé v družstvech 5x ze 6 partií).

 

Naději vykřesal velmi cenným skalpem na 1.desce hrající Filip. Karty byly v jeho partii rozdány tak, že jeho soupeř měl bílými útočit na královském křídle a Filip na dámském. Celou partii jsem zahlédl snad jen 3x letmo. Přišlo mi, že Filipův soupeř s tlakem na královském křídle trochu otálel. A když při útoku obětoval kvalitu, dokázal si Filip mezitím už vybudovat protihru na opačném křídle. A odtud jeho věže rychle dosáhly i na bílého krále na druhé straně šachovnice.

 

Naše akcie pak zase trochu klesly po skončení Vojtovy partie na 5.šachovnici. Tady můžu sloužit jako zpravodaj jen velmi málo. Vše podstatné se totiž událo v době, kdy jsem byl před 1.časovou kontrolou pevně připoután ke své židli řešením problémů ve své partii. Z toho, co jsem stačil zaregistrovat, mi připadalo, že Vojtův soupeř měl ze zahájení drobnou výhodu. Ale jinak jsem nic zásadního neregistroval. Jak se tedy ocitl náš hráč v prohrané koncovce s figurou méně tedy nevím.

 

Jako zásadní se za stavu 3,5:1,5 pro domácí ukázala partie Lukáše Černíka na 2.desce. Ze zahájení vyšel dle mého s mírnou výhodou, která spočívala hlavně v jeho lepším střelci proti soupeřovu jezdci. Mám pocit, že potom jednoduchou taktikou Lukáš získával snad i pěšce. Jak se pak ale partie najednou ocitla v remízové věžovce při 2 pěšcích na obou stranách, to už netuším. Podstatné ale bylo, že v této poměrně triviální věžovce soupeř hrubě pochybil. Sebral prudce otráveného pěšce a teprve při jeho trávení zjistil, že nezabrání poslednímu Lukášovu pěšci v proměně za dámu.

 

Zprvu nic nenaznačovalo, že by k něčemu divokému mělo dojít v partii Jardy na 8.šachovnici. Oba hráči postupně měnili materiál, až se ocitli v koncovce se silně remízovými tendencemi. Protože byl ale Jarda díky celkovému vývoji skóre nucen hrát danou koncovku na výhru, musel hodně takticky přitvrdit. Zdánlivě nevinná koncovka se najednou změnila v poměrně divokou přestřelku. Nakonec ale stejně soupeř uvěznil Jardova krále v remízové kleci vystavěné věží a jezdcem.

 

Jako poslední pak dohrál svoji partii autor příspěvku. A vzhledem ke konečnému skóre je zjevné, že úspěšně. Tedy pro Neratovice. Soupeře se mi podařilo dostat od začátku pod tlak, který jsem zužitkoval v zisk pěšce. A i já jsem si prošel takovým malým soukromým déjà vu, protože se mi opakoval vlastně stejný scénář partie jako v minulém kole proti Hradci. S již rozhodující výhodou jsem také jen potřeboval přečkat časovou tíseň. A i tentokrát jsem vzápětí svoji materiální výhodu zvětšil - myslím poměrně hezkou kombinací – o dalšího pěšce. No a pak už měla moje pěšcová lavina v centru poměrně jednoduchou úlohu.

 

Výsledná remíza s mírně favorizovanými domácími nám tedy nakonec zpříjemnila druhou adventní neděli. Nyní bude následovat v lize měsíční pauza, po které přivítáme druhou lednovou neděli u nás doma hosty z Kolína.

 

P.S.
Aby těch výsledkových kuriozit nebylo málo, mám tu ještě dvě:

 

1. Doplňte následující posloupnost v letošních výsledcích našich družstev - áčka (2.liga) a béčka (Krajská soutěž):
• 1.kolo: áčko remis - béčko remis
• 2.kolo: áčko remis – béčko remis
• 3.kolo: áčko výhra – béčko výhra
• 4.kolo: áčko remis – béčko ? …. Správně, remis!!!

 

2. Jediný rozdíl byla výše výhry áčka ve 3.kole (5:3), zatímco béčko vyhrálo „jen“ (4,5:3,5). A po 4.kole je áčko v lize stále na pěkném 4.místě. A béčko? ...
Špatně! Až na téměř neuvěřitelném 8.místě (!). A to prosím při 1 výhře, 3 remízách a bez prohry!

 

Statistiky jednotlivců již jsou po dnešních zápasech aktualizovány.

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

TJ Pankrác "B" 4:4 TJ Neratovice
Schula Michal 2300 0 - 1 2206 Umanec Filip
Petr Jan 2199 0 - 1 2196 Černík Lukáš
Plešek Jiří 2146 1 - 0 2179 Bargel Martin
Pick Štěpán 2165 ½ - ½ 2177 Jandourek Lukáš
Kroužel Jaroslav 2213 1 - 0 2128 Drábek Vojtěch
Lizner Milan 2070 0 - 1 2127 Purnoch Josef
Mašek Miroslav 2191 1 - 0 1975 Kopecký Jiří
Mrkos Miroslav 2088 ½ - ½ 2004 Netušil Jaroslav


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2012-06-24 06:50:08

Jmeno: QOlVOvHPkVE

Email: examgzlf@cicpa.org

Life is short, and this artcile saved valuable time on this Earth.

2012-02-11 14:52:42

Jmeno: cheap oem software

Email: henryfrod@gmail.com

m8u40z Thanks a lot! An extremely interesting comment!!....

2011-11-21 03:11:40

Jmeno: vfQUoeCE

Email: rmgreen@ywcasalem.or

Dag naibbt good stuff you whippersnappers!

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: