10.04.2011


Ve formálně dohrávaném utkání prohrává áčko s Bakovem


V posledním druholigovém zápase letošní sezóny nám, ani soupeři, už prakticky o nic nešlo. My jsme měli jistotu záchrany, Bakov jistotu sestupu.


Sestava našeho týmu byla navíc notně zdecimovaná. Dílem za to mohla marodka (Lukáš Černík, Jarda Netušil), dílem souběžně hrané utkání Krajské soutěže, kde naše béčko bojovalo o záchranu (a tím pádem jsme dobrovolně oželeli i Romana Burdu a Petera Barana). Takže nakonec jsme nastoupili v 8 lidech jen díky tomu, že se uvolili hrát i nemocný Filip a Karel, který se zápasem původně vůbec nepočítal.


S družstvem Bakova máme navíc dlouhodobě velmi korektní vztahy díky vzájemnému prohostovávání řady hráčů z obou družstev v dřívějších sezónách. Samotný zápas jsme také pojali spíše jako 8 individuálních partií než jako týmový zápas hraný nadoraz.


Proto jsem také jako kapitán nic nenamítal proti rychlé remíze Lukáše na 3.desce. Podle mého vyřešil bezproblémově problémy zahájení a jako černý rychle vyrovnal hry i díky tomu, že se vyhnul tak trochu zjevné soupeřově přípravě. V důležitém zápase bych Lukáše asi tlačil k dalšímu pokračování – i díky jeho letošní výborné formě. Ale tentokrát o nic nešlo.


Svůj kalich hořkosti v letošní ligové sezóně si do dna vypil Martin, hrající dnes na 2.šachovnici. Detailně jsem jeho partii nesledoval, ale málokdy vídám v sicilské partii, kdy by bílý prohrál na krále zadrženého v centru. Zdá se tedy více než zjevné, že Martin někde silně zaspal při vývinu figur.


Partie se příliš nevyvedla ani na 6.prkně Karlovi. Patrně proto, že se na zápas původně nechystal, tak mu trochu chyběla jeho obvyklá bojovnost a houževnatost. Paradoxně i on (stejně jako Martin) doplatil bílými na silně zanedbaný vývin. Hlavně jeho střelci se měli přejmenovat spíše na nestřelce. Při snaze poskytnout alespoň tomu černopolnému trochu kyslíku se pak Karel asi zásadním způsobem oslabil a jeho soupeř pak metodicky využil nešťastného postavení bílého krále v centru.


Téměř celou partii tlačil bílými figurami na 4. šachovnici Vojta. Ale jeho soupeř hrál nesmírně pevně a bezpečně ustál i Vojtovu poziční oběť pěšce se snahou o vystupňování tlaku. Našemu hráči nebylo možné upřít bojovnost, soupeř zasloužil ocenění za velmi houževnatou obranu pozice. Remíza zasloužená.


Velký comeback pak slavil na 8.šachovnici Roman Novotný. Po dlouhodobém zahraničním pobytu se vrátil na poslední kolo. Vybral si příhodně utkání, kde si mohl zahrát už bez stresu o výsledek. A své šance využil beze zbytku a stal se díky stoprocentnímu zisku naším nejlepším ligovým hráčem! Škoda, že takový borec za nás mohl odehrát jen 1 partii… Cool


Že ligový chleba může být pěkně tvrdý se přesvědčil na 7.desce Jirka Kopecký. Pro něho to byl takový trénink na příští sezónu. Jeho domovským Kralupům se totiž podařilo po 20 letech postoupit do 2.ligy (za skromné podpory 3 našich hostujících hráčů), takže příští rok si užije ligových radostí a strastí dosyta. Dnes však v Grünfeldce pohořel na fatálním oslabení černých polí.


Autor článku pak ještě vykřesal jakous takous naději na 5. desce. V úporné bitvě jsem černými postupně převzal iniciativu a začal stupňovat tlak. Nepodařilo se mi však najít rozhodující zásadní výhodu a tak jsem přešel „jen“ do lepší koncovky těžkých figur (dáma + věž na obou stranách). Tu jsem pojal možná až moc optimisticky a minimálně v jednom okamžiku pak mohl soupeř vynutit remízu věčným šachem. Naštěstí tuto možnost nevyužil a naopak si nechal osudově spoutat věž.


Z mého letmého pohledu sváděl na 1.šachovnici tak trochu marný boj už od přechodu do střední hry Filip. Vše začalo podivně uvězněným jezdcem na c4 a následně pravděpodobně vynucenou obětí kvality. Přes velkou bojovnost našeho hráče jsem si ale nevšimnul momentu, kdy by partie mohla dopadnout jinak, než dopadla.


Nehledě na závěrečnou porážku už v tak trochu z povinnosti dohrávaném utkání můžeme letošní sezónu hodnotit vcelku pozitivně. Naše družstvo se většinu soutěže pohybovalo v popředí tabulky a drželo krok i v zápasech s velkými favority (a některé dokonce porazilo). V podstatě se nám nepovedlo jen utkání s Kutnou Horou - zápas s Bakovem už nepočítám. Jinak ve všech ostatních zápasech ukázal celý tým příkladnou bojovnost. Jsem proto přesvědčený, že můžeme vcelku optimisticky hledět i do dalších (ligových) sezón.

  

Sokol Bakov nad Jizerou – TJ Neratovice  5:3

1.  Mudra P.                    2160     1:0    Umanec F.           2206

2.  Vacek R.                    2109     1:0    Bargel M.             2179

3.  Záhorbenský J.           2131     1/2    Jandourek L.         2177

4.  Hajný M.                    2075     1/2    Drábek V.            2128

5.  Garšic P.                    2065     0:1    Purnoch J.             2127

6.  Richter M.                  1994     1:0    Hořínek K.            2054

7.  Švejdar L.                  1987     1:0    Kopecký J.            1975

8. Lochman V.                 2061     0:1    Novotný R.           2022


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2012-02-13 16:44:24

Jmeno: Voorhees NJ personal

Email: huiztheman@gmail.com

Yet, much is unclear. Could you describe in more details!....

2012-02-13 16:21:58

Jmeno: viagra

Email: susanzz@gmail.com

I must admit, the webmaster is a cool guy..!!

2012-02-13 15:59:20

Jmeno: How to get free foll

Email: henryfrod@gmail.com

However, the author created a cool thing..!!

2012-02-13 15:37:35

Jmeno: cheapostay discount

Email: huiztheman@gmail.com

Uh, well, explain me a please, I am not quite in the subject, how can it be?!....

2012-02-11 12:57:39

Jmeno: buy cheap oem softwa

Email: jymmijons@gmail.com

wHXqjV Author, keep doing in the same way..!!

2011-11-21 05:11:10

Jmeno: MtlTKPPPG

Email: ytkownik@if.uj.edu.p

This article aciheevd exactly what I wanted it to achieve.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: