07.11.2010


Ze zápasu ve Vlašimi vezeme jen další ligovou remízu


V dalším kole 2.ligy jsme vyrazili na půdu ligového nováčka z Vlašimi.

 

Soupeř nastoupil bez svých 2 papírově nejsilnějších hráčů, čímž jsme se stali mírnými papírovými favority. Jako by nám ale tato role nesvědčila a nakonec jsme – stejně jako v 1.kole – z této pozice vytěžili jen zápasovou remízu 4:4. Partie jsou všechny ZDE! :-)


Utkání se přitom pro nás zpočátku vyvíjelo příznivě. Někdy po 2 hodinách jsme nikde nestáli viditelně hůře, a naopak ve 2-3 partiích jsme stáli viditelně lépe. Jak by ale řekl klasik: „Pokud se vám zdá, že je všechno v nejlepším pořádku, patrně jste něco přehlédli.“ Najednou rychle zkolabovali naši hráči na 1. a 3. desce a my jsme téměř až do konce museli dotahovat náskok domácích. Nejsem si úplně jistý přesným pořadím ukončených partií, ale probíhalo to zhruba následovně.


Nejprve svoji partii zremizoval Roman Burda na 7.šachovnici. Černými poměrně záhy vyrovnal hru. Soupeř pak pokračoval cíleně v rychlé redukci materiálu, až na šachovnici brzy zůstali jen dámy a bělopolní střelci. Roman sice pokoušel získat v partii výhodu několika zajímavými manévry, ale soupeř byl pozorný a neúprosně směřoval ke konečné remíze. 


Komplikace nám začaly prohrou Martina na 3.šachovnici. A musím říci, že partie se mu moc nepovedla. Soupeř nesehrál zahájení nějak zvlášť ambiciózně. Martin se ale poměrně záhy nechal unést chimérou myšlenky útoku na bílého pěšce c3 (paradoxem je, že ho možná mohl sebrat hned v 9.tahu), což bylo hodně v rozporu s jeho jinak dynamickým pojetím hry. Začal kvůli svému záměru hodně nehorázně zanedbávat vývin, čehož soupeř poměrně metodicky využil otevřením centra. Martin sice ještě stačil evakuovat krále z centra do rošády, ale kryt jeho krále byl už hodně děravý. A pochod soupeřova centrálního pěšce pak zbytky úkrytu černého krále zdemoloval úplně. 


Aby toho nebylo málo, záhy se poroučela i pozice Filipa na 1.šachovnici. Soupeř se na našeho hráče zjevně dobře připravil a od začátku si udržoval mírnou iniciativu. Filip se pak ve snaze o zdánlivě aktivní protihru nenapravitelně oslabil na královském křídle, čehož soupeř pohotově využil. Zpětně se ale zdá, že strategické mínusy výstavby černého taktika asi nezakryje. 


A do třetice další zklamání nám přinesla partie Jardy na 8.šachovnici. A to i přesto, že náš hráč neprohrál. Jeho soupeř totiž rozehrál partii strategicky tak trestuhodně zle, že bylo jen otázkou času, kdy Jarda dobude jeho pěšcové slabiny. Po pěkném přehrání soupeře si ale Jarda najednou při realizaci pěšce navíc začal počínat neuvěřitelně vlažně. Několikrát mj. propásl možnosti kombinační výhry (např. opakované obětí jezdce na f6). A ve finále vynutil soupeř opakováním tahů remízu. 


Naše šance pak začal resuscitovat Lukáš Jandourek. Jeho partie brzy po zahájení přešla do metodické pozice s visacími pěšci soupeře. Lukáš pak začal předvádět, jak podobnou pozici hrát. Postupnými výměnami oslaboval dynamickou sílu dané pěšcové formace a drobnou taktikou po výměně dam získal velkou strategickou výhodu. Tu přetavil v zisk pěšce při přechodu nejprve do 4věžové, a posléze klasické věžové koncovky. Nesledoval jsem koncovku tak detailně, abych zaregistroval možnost nějakého zlepšení za soupeře, ale samotný závěr už si Lukáš v poklidu ohlídal. 


Někdy souběžně končil svoji partii na 5.šachovnici Vojta. Jeho soupeř rozehrál bílými zahájení na můj vkus hodně při zdi. A řekl bych, že zhruba od 10.tahu až do konce odehrál náš hráč černými celou partii v lehkém plusu. Partii jsem detailně nezkoumal, ale myslím si, že s výhodou dvojice střelců a aktivnějšími figurami mohl svoji pozici někde ještě trochu vyšperkovat. To už je ale na podrobnou analýzu. Nakonec z toho nebyla víc než remíza.  


O srovnání stavu zápasu se postaral autor článku. V zahájení můj soupeř v jednu chvíli prošel černými okolo možnosti vyrovnat pozici. Pak už se ale jeho postavení postupně zhoršovalo, až skončil se špatným střelcem (při všech věžích) a 2 nepříjemnými slabinami v koncovce. Slabiny byly ovšem blízko u sebe, takže jsem musel ještě připravit otevření královského křídla. Možná to šlo udělat někde přesněji, ale přeci jen jsem skončil v technicky vyhrané koncovce s 2 pěšci navíc. Snažil jsem se ji chvíli vyhrát „bezbolestně“ s udržením obou pěšců navíc. Tak jednoduché to ale ve věžovkách nebývá, tak jsem musel počítat. Asi dost dlouho, ale správný plán jsem nakonec vymyslel, aniž bych soupeře pustil k vážnější protihře. 


Remízu v zápase musel nakonec ve své partii zachraňovat na 2.prkně hrající Lukáš Černík. A nutno podotknout, že mu v tom pomohl hodně i soupeř, který ho omilostnil podobným způsobem, jako u nás Jarda svého protivníka. Trochu zábavné – ale opravdu jen trochu – bylo to, že Lukáš se dopustil vážné strategické chyby ve chvíli, kdy se jako bílý (!) dostal pěšcem v 18.tahu (!) poprvé na 4.řadu. Soupeř pak zesiloval tlak na Lukášovy slabiny a získal drtivou převahu. V jednu chvíli mohl dokonce 2tahově získat figuru. Přestože tuto možnost přehlédl, ještě 4 tahy před koncem byl v koncovce asi vyhraný. Nakonec ale Lukáš cennou remízu vypotil. Bylo by opravdu tragické podobně rozehraný zápas ještě prohrát. 


Máme tedy za sebou další zápas, ve kterém se nám nepodařilo naši papírovou převahu v ELO bodech přetavit v plný bodový zisk. Tentokrát je to možná o trochu bolestnější, protože při pohledu na šachovnice někdy okolo 12 hod. by mě opravdu ani ve snu nenapadlo, že nakonec budeme urputně bojovat o plichtu. Nezbývá než věřit, že si svá zaváhání z utkání s papírově slabšími týmy odpracujeme v zápasech s favority.


P.S.

Jen v rámci globálního pohledu na svět doplňuji, jak to viděla i 2.strana...

http://www.sachyvlasim.cz/?p=8946

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

TRW autoelektronika Vlašim 4:4  TJ Neratovice
Šťastný Jan 2249 1 - 0 2206 Umanec Filip
Vojta Pavel 2160 ½ - ½ 2196 Černík Lukáš
Stoklasa Jan 2157 1 - 0 2179 Bargel Martin
Matějovský Ondřej 2033 0 - 1 2177 Jandourek Lukáš
Zvára David 2009 ½ - ½ 2128 Drábek Vojtěch
Horák Vladimír 2082 0 - 1 2127 Purnoch Josef
Hrdina Robin 1909 ½ - ½ 2136 Burda Roman
Macků Emil 1995 ½ - ½ 2004 Netušil Jaroslav


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2018-12-20 17:47:25

Jmeno: mia pron khalifa

Email: email@gmail.com

WFZ5bU I truly appreciate this blog.Thanks Again. Really Great.

2015-06-09 12:44:34

Jmeno: crorkzz linkbuilding

Email: email@gmail.com

AJs2HG Thanks again for the blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

2013-10-24 11:07:27

Jmeno: top seo guys

Email: email@gmail.com

JfjUS3 I loved your blog.Really thank you! Will read on...

2012-02-13 16:50:41

Jmeno: Cherry Hill NJ perso

Email: henryfrod@gmail.com

Pleased to read intelligent thoughts in Russian. I`ve been living in England for already 5 years!....

2012-02-13 16:27:58

Jmeno: viagra

Email: huiztheman@gmail.com

Stupid article..!!

2012-02-13 16:05:44

Jmeno: how to get more foll

Email: jymmijons@gmail.com

I do`t see a feedback or the other coordinates from the blog administration!....

2012-02-13 15:43:30

Jmeno: cheapostay promo cod

Email: susanzz@gmail.com

Right from this article begin to read this blog. Plus a subscriber:DD

2012-02-11 12:55:17

Jmeno: buy cheap oem softwa

Email: jymmijons@gmail.com

af2LqF Yeah, it is clear now !... Just can not figure out how often do you update your blog?!....

2011-11-21 10:00:29

Jmeno: QlYCKTXks

Email: biuro@alfa.wlkp.pl

Play informative for me, Mr. internet wirter.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: